





Smeg are as attentive to form as they are to functionality, with an aesthetic inspired by the pop art movement and iconic Italian design. When these coffee machines aren’t busy hissing, they can be shown off and coordinated with the toasters and kettles in their family. From subdued pastels to more intense, popping tones, there’s a finish to suit every personality.

Some manual coffee machines can be accused of hogging benchtop space, but this unit will leave plenty of room for your other small appliances. With a single group head, a steam wand, and a small drip tray, there’s not much to this machine. That doesn’t mean it can’t pump out a seriously good coffee.

Don’t worry if you have zero barista experience; you only need to learn three buttons to convert your beans into beverages. Located on the top of the unit, buttons for single shot, double shot, and steam make it simple to prepare your favourite coffee drinks.

The manual milk frother will allow you to achieve the perfect microfoam, and you can submerge the wand for longer to get a hotter coffee. Invite your friends around and show off your finest latte art (with a quality coffee underneath, of course).
| Model Number | ECF01WHAU |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.7 kg |
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 303 mm |
| Width (mm) | 149 mm |
| Accessories included | 1 x Scoop/tamper,1 x ESE pod filter, 1 x 1 Cup filter, 1 x 2 Cup filter |
| Finish Colour | White |
| Notes | Able to use other brand of PODS such as illy brand |
| Has Milk Frother | No |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour repair |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Temperature Control | Manual |
| Coffee Capsule Type | ESE Pod |
|---|---|
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Auto Power Off |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Energy Saving Function |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Coffee Machine |
|---|---|
| Built In | |
| Dishwasher safe parts | |
| Water reservoir | 1 L |
| Display Screen | No display screen |
| EAN | 8017709259587 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark