













| Dishwasher type | Semi Integrated |
|---|---|
| Model Number | SX57HS01DA |
| Weight (kg) | 45.6 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 865 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x 1650mm Cold Water Inlet Hose, 1 x 1900mm Drain Outlet Hose. |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Notes | ** Semi-Integrated Dishwasher Requires a Custom Made Door Panel supplied by your Builder**
***Maximum Plate size 34cm*** |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | **No Front Panel attached to this door** |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | VarioSpeed on Demand: for a cycle time up to two times as fast, connectable any time. FlexComfort Pro: Easy-access dishwasher baskets that cradle your glassware. GlassZone: Dedicated dishwasher zone that protects your glassware. EmotionLight: Illuminate your dishwasher in calming blue light. Home Connect: Control your smart dishwasher, no matter where you are. HydroSafe Anti-Flood Protection System: prevents water damage of any kind, whether in the supply hose or from a leak in the machine. Foldable Plate Racks: 8 foldable plate racks in the bottom basket, 6 foldable plate racks in the top basket. RackMatic Plus: 3-stage height-adjustable upper basket. Wash Programs: 5 Special Options: |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Soft-touch |
| Cutlery Drawer | |
| Direct Drive Motor | |
| Light type | LED |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 230 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 11.4 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 11.4 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02595 |
| Noise when working | 42 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Rinse Cycle |
| Origin | Germany |
|---|
| WiFi |
|---|
| Eco Mode | |
|---|---|
| Steam clean |
| Condition | Brand New |
|---|
| Lid Included | |
|---|---|
| Primary Product Category | Dishwashers |
| Water efficient | 5 |
| Knife caddy | |
| Energy consumption | 230 Kwh |
| Water consumption | 11.4 L |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| EAN | 4242003899267 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark