










The runtime of a cycle is shortened with VarioSpeed. It also allows you to switch on the flush turbo at any time even when the flush cycle is already running – regardless of if you are at home or on the go – by using the Home Connect App.

Using a natural mineral, Zeolith® absorbs water molecules then releases them as energy. This innovative technology dries your dishes faster and with high energy efficiency. It’s regenerated after every wash and does not need replacing.

Siemen’s IQdrive system is engineered to operate quietly and efficiently, while ensuring durability. Brushless motors reduce vibrations resulting in less noise, and the frictionless drive helps reduce power consumption by eliminating frictional heat.

With our fully integrated dishwashers being so quiet, it can be hard to tell if they are on or off. To avoid opening the door mid-cycle, the innovative timeLight smartly projects the wash status onto the floor. Usable on any floor surface of any colour, you’ll only need a quick glance to know where the wash cycle is at.
| Model Number | SX678X11TA |
|---|---|
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Energy Star Rating |
|---|
| Features | |
|---|---|
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Noise when working | 42 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02025 |
| Eco Mode |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Dishwasher |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| EAN | 4242003794128 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark