









| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | SX97ZX01CA |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 865 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | Cutlery Basket, Large Item Sprayhead, Vapor Barrier Plate |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 206 |
| Features |
|
|---|---|
| Cutlery Drawer | |
| Light type | LED |
| Cutlery basket |
| Noise when working | 42 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Quick wash |
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02847 |
| Time Remaining Display |
|---|
| Overflow Protection |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Tall Glass Rack | |
|---|---|
| EAN | 4242003938089 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark