







| Model Number | KI81RAD30A |
|---|---|
| Weight (kg) | 67.5 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1775 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Accessories included | 7 x safety glass shelves (6 height adjustable). |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Finish Colour Description | White Cabinet / Custom Made Fascia Door Panel Required. |
| Fridge Type | Upright Fridge |
|---|---|
| Features | HyperFresh: A slider lets you adjust the humidity level in the hyperFresh plus drawer to its content. Lighting: LED lighting, the interior of your fridge is evenly lit so you can easily check what’s inside. Bottle Rack: keep your bottles within easy reach but tucked away safely. SuperCooling: You can use the superCooling button to quickly reduce the temperature in the refrigerator to +2 °C. SafetyGlass Shelves: All glass shelves are made from extra strong, easy-to-clean safety glass. Spillproof Shelves: If something tips over, the spillage is contained and does not spill into the rest of the refrigerator compartment. SoftClosing Door: door closes automatically and softly when it is open at a 20° angle or less. VarioShelf: By sliding the front glass shelf under the back shelf, you can create space in front for particularly tall items. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Number of shelves | 7 |
| Wine bottle rack | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 319 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 319 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 199 |
| Energy Rating Fridge Mode | 3 Stars |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2.3 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 37 dB |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Minor dent across R/H Side of panel as indicated |
| Missing Parts | User & installation manual and all of installation kit . |
| Price | 1499 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Integrated Fridges |
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| Pigeon Pair Type | Upright Fridges |
| EAN | 4242003871409 |