











| Model Number | R890EST |
|---|---|
| Weight (kg) | 15 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 315 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Microwave Volume | 32 L |
| Power (W) | 1100 W |
| Accessories included | 1 x Turntable Roller ring, 1 x Glass Turntable. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** One of each Trim Kit Required when installing into a cupboard:
Model No: EBR39ST & EBR89ST**
Please view the installation manuals attached. |
| Turntable size | 315 mm |
| Finish Colour Description | Silver Cabinet / Stainless Steel Facia Trim. |
| Microwave Type | Freestanding |
| Interior finish | Stainless steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.** |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Smart Convection/Combi Cooking |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| LED Display | |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 11 |
| Energy Saving Mode | |
|---|---|
| Number of Functions | 15 |
| Inverter Microwave | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Roast | |
| Reheat | |
| Quick start | |
| Convection Microwave | |
| Steam Microwave | |
| Defrost by weight | |
| Microwave | |
| Microwave and grill |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Opened for inspection only. |
| Price | 360 |
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| EAN | 4974019951980 |