







| Model Number | R211DW |
|---|---|
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 325 mm |
| Height (mm) | 259 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Microwave Volume | 20 L |
| Power (W) | 750 W |
| Accessories included | 1 x Roller Ring, 1 x Glass Turntable. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** No Trim Kit Available for this Model** |
| Turntable size | 255 mm |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Dark Control Panel & Door. |
| Microwave Type | Freestanding |
| Interior finish | Ceramic Enamel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Door Type | Push Door Button |
| Light type | Incandescent |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 11 |
| Number of Functions | 1 |
|---|---|
| Inverter Microwave | |
| Auto cook | |
| Defrost | |
| Reheat | |
| Pizza | |
| Steam Microwave | |
| Defrost by time |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.75 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has a dent. |
| Price | 114 |
| Primary Product Category | Microwave |
|---|---|
| EAN | 4974019220116 |
| Kmart Item |