




| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | SC-5500AU7TL |
| Washing capacity | 5.5 kg |
| Spin Speed | 700 rpm |
| Weight (kg) | 32 kg |
| Depth (mm) | 542 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1230 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Light type | Halogen |
| Reload | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 459 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 43 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 426 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
| Quick wash | |
| Delicate | |
| Regular | |
| Heavy Duty | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Blanket |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Litres Used Per Wash | 74 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01740 |
| Noise Level Spinning | 72 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 62 dB |
| Origin | China |
|---|
| Reversible door | No |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Number of Cycles | 8 |
| Water consumption | 74 L |
| Outdoor Fridge | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9351521000798 |