
















| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | SC-1000AU7TL |
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 600 rpm |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 1000 mm |
| Width (mm) | 610 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1413 mm |
| Accessories included | 1 x Hot & Cold Inlet Connections |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: top load washing machine outlet hoses are to be secured into the laundry tub or put into a floor standpipe. Only a licensed plumber can install it into a spigot beneath a basin. |
| Finish Colour Description | White Cabinet |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 772 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 7 Programs |
| Heavy Duty | |
| Mixed |
| Litres Used Per Wash | 136 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01908 |
| Noise Level Spinning | 72 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 62 dB |
| Origin | China |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | No Damage |
| Price | 380 |
| Primary Product Category | Top Load Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 3 |
| Energy consumption | 772 Kwh |
| Number of Cycles | 7 |
| Water consumption | 136 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| EAN | 09351521005021 |