








| Model Number | BAX-FRM-SGL |
|---|---|
| Material | Cotton Poly Blend |
| Weight (kg) | 20 kg |
| Depth (mm) | 1900 mm |
| Height (mm) | 331 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Image Disclaimer | Images used for illustration purposes only. Bed Base not included. |
| Finish Colour | White |
| Bedding Size | Single |
| Finish Colour Description | White top with Grey sides |
| Mattress Feel | Firm |
| Mattress Size | Single |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Mattress |
| Origin | Australia |
|---|
| Care Instructions | Remove the mattress from its packaging and allow it to air out. This helps any new mattress scent to dissipate.
Rotate your mattress regularly to ensure an even amount of wear across the sleep surface.
Turn the mattress by 180 degrees, but do not flip it over.
First 3 months — rotate every 2 weeks
Continue to rotate once every 3 months |
|---|
| Single or Double Sided Mattress | Single Sided |
|---|---|
| Mattress Cover Material | Cotton Poly Blend |
| Number of Mattress Coils | 364 |
| Zone Support | Align Support Coil |
| Edge Support | EdgeGuard |
| Hand Tufted | |
| Suitable for Adjustable Bed Base | No |
| Sustainably Made | |
| Recyclable Mattress |
| Condition | Brand New |
|---|
| Mattress in a Box | |
|---|---|
| EAN | 9350411978155 |