







This intelligent fabric finish draws away moisture to help regulate body temperature and keep your sleep environment cool and dry.

Durable and flexible, this edge support technology maximises sleeping space while providing enhanced stability and compatibility with adjustable bases.

A two-stage coil structure that first cushions with SynerFlex and then conforms with responsive touch points for unmatched adaptive support.

Targets the body’s pressure zones—especially the lower back—with gel-enhanced comfort that adapts to movement and regulates heat.
| Model Number | FLO-PLU-SXL |
|---|---|
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 2030 mm |
| Height (mm) | 340 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Image Disclaimer | Images used for illustration purposes only. Additional accessories shown are not included. |
| Bedding Size | Long Single |
| Mattress Feel | Plush |
| Mattress Size | Long Single |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Mattress |
| Origin | Australia |
|---|
| Assembly Notes | No Assembly Required |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Mattress in a Box | |
|---|---|
| EAN | 9350411951875 |