











| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | UM1390-9SP |
| Depth (mm) | 390 mm |
| Height (mm) | 268 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top |
| Features | • Powerful silent extraction - The German-engineered Isodrive® motor delivers silent, efficient extraction of steam, smoke and odours - leaving your kitchen fresher for longer. • Energy-efficient - The Schweigen Isodrive® motors are amongst the most energy-efficient in the market, requiring just 57 watts of power to run on some models. • Innovative design - Integrates seamlessly into kitchen cabinetry to maintain clean design lines. • Convenient features - Soft-touch controls and digital display, 5 speed levels, 15-minute auto shut-off timer and LED lighting. • Flexible & functional - With multiple motor options, there is a suitable extraction power for all cooking styles. • High-quality filters - Schweigen’s high-quality filters are easy to remove and dishwasher-safe. (Baffles also available as an option.) • Schweigen SteelFlex™ included - Comes with free Schweigen SteelFlex™ high-performance safety ducting - fire, pest and crush proof, guaranteed for life. |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | No damage |
| Missing Parts | Reducer.
Screws. |
| Price | 1587 |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9343415005934 |