








| Model Number | SK118R-B |
|---|---|
| Weight (kg) | 50 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 875 mm |
| Width (mm) | 555 mm |
| Finish Colour | Black |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Number of shelves | 2 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour. |
| Use | Can be used in a commercial setting. |
| Total Volume | 118 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 118 L |
| Maximum number of beer bottles | 78 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Lockable Door |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door has scratches.
The left side panel has scratches.
The right side panel has dents.
The back panel has dents and scratches.
The top panel has a dent.
|
| Price | 982 |
| Primary Product Category | Fridge |
|---|---|
| Outdoor Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9351886001737 |