Samsung 55 Inch U8500F Crystal UHD 4K Smart TV [2025] UA55U8500FWXXY
50% Discount
4.6(79) from 79 reviews
New Condition
Choose your model
This product only available for customers in  QLD.
Model
UA55U8500FWXXY
Brand
Standard Warranty
1 Year
Melbourne VIC 3000
Model Number
UA55U8500FWXXY
Weight (kg)
11.3 kg
Depth (mm)
76.6 mm
Height (mm)
707.8 mm
Width (mm)
1224.6 mm
Accessories included
Remote Control
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
  • HDR Compatibility – Reveals fine details and enhances depth with improved contrast.
  • Multiple HDMI and USB Ports – Flexible connectivity for external devices and media players.
  • Smooth Motion and Clarity – Ideal for sports, gaming, and action-packed entertainment.
  • Eco-Conscious Performance – Designed to balance energy efficiency with high-end performance.
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
291
TV Energy Star Rating
5.5
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
1
HDMI Ports (IN)
3
RF Connection In
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
55 in
Refresh Rate
50 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
165 cm
3D TV
Lighting Technology
Back Lit
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
LED
Curved
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Bluetooth Version
5.2
Outputs
Digital Optical Audio Out
Audio
Total Power
20
Speaker Channels
2
Smart Features
Voice Control
Apps
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Tizen Smart TV
Processor
Crystal Processor 4K
Smart Home Compatibility
Airplay
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
Country of Origin
Origin
Vietnam
Playback
High Dynamic Range (HDR)
Upscaling
HDR10+
(null)
contain_battery
Product Details
Condition
New Condition
Price
557
Other
Installation Screen Size
55 and under
EAN
79 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 79 reviews
Samsung Crystal TV2026-04-14
Excellent value for money
Build quality
5.0
Ease of use
5.0
Value of product
More than adequate2026-04-14
Just what I was after.
Needed to replace my 40” Samsung TV that I had more than 10 years good service from with more modern “like for like”. After a lot of research as to more upmarket alternatives, decided that this TV would be more than adequate. Very happy with my decision.