Samsung 43 Inch The Frame QLED 4K Smart TV [2025] QA43LS03FAWXXY
4.7(9) from 9 reviews
Brand New
This product only available for customers in  VIC, SA.
Model
QA43LS03FAWXXY
Brand
Standard Warranty
1 Year
  • Out of Stock
Up to 12 months interest free with Zip Money
Brisbane QLD 4000
Modern Frame Design
Art Mode
Artful Picture Quality with QLED
Samsung Vision AI
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
QA43LS03FAWXXY
Weight (kg)
8.6 kg
Depth (mm)
24.9 mm
Height (mm)
557.8 mm
Width (mm)
969.5 mm
Accessories included
Bluetooth SolarCell Remote Control, One Connect Box, Slim Fit Wall Mount
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
  • Slim-Fit Wall Mount – Enables flush mounting, making the TV look like a real piece of art.
  • Energy-Efficient AI Mode – Adjusts brightness automatically to optimise energy usage.
  • Voice Assistant Compatibility – Allows hands-free control via Bixby, Alexa, or Google Assistant.
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
259
TV Energy Star Rating
4.0
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
RF Connection In
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
43 in
Refresh Rate
50 Hz