Samsung 85 Inch QN85D Neo QLED 4K Smart TV [2024] QA85QN85DBWXXY
4.4(17) from 17 reviews
Brand New
Model
QA85QN85DBWXXY
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Brisbane QLD 4000
Model Number
QA85QN85DBWXXY
Weight (kg)
42.5 kg
Depth (mm)
47 mm
Height (mm)
1082.9 mm
Width (mm)
1892.4 mm
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
Year
2024
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
788
TV Energy Star Rating
4.5
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
Component In
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
85 in
Refresh Rate
100 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
255 cm
Local Dimming
Full Array
Lighting Technology
Mini LED Backlighting
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
Neo QLED
Wide Colour Gamut
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Bluetooth Version
5.2
Outputs
Digital Optical Audio Out
Audio
Total Power
40
Speaker Channels
2.2
Smart Home Compatibility
Airplay
AirPlay2
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
SmartThings
Smart Features
Apps
Display Mirroring
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Tizen Smart TV
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Country of Origin
Origin
Indonesia
Playback
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
HDR10+
Product Details
Condition
Brand New
Other
Installation Screen Size
76 and over
EAN
17 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 17 reviews
NOT HAPPY2025-02-18
85 inch TV
I wasn’t happy with the delivery blokes. All they did was put the TV on the bench and plug it in. They even tried to take my 75 inch TV. NOT HAPPY 🤬