



















The NQ4 AI Gen2 Processor uses 20 neural networks to enhance picture clarity and audio performance in real time, adapting to content type for consistently sharp visuals and balanced, immersive sound across all viewing experiences.

Quantum Mini LED technology delivers precise backlight control with concentrated zones, producing ultra-fine contrast, deeper blacks, and enhanced brightness. This ensures detailed visuals and improved depth across both dark and brightly lit scenes.

Motion Xcelerator 144Hz and AI Gaming Optimiser provide ultra-smooth gameplay with reduced lag and enhanced responsiveness. Real-time optimisation adjusts settings automatically, helping deliver clearer visuals and a competitive edge during fast-paced gaming sessions.

Samsung Vision AI Companion delivers intelligent, real-time assistance by offering personalised recommendations, contextual content insights, and interactive suggestions. It enhances everyday viewing by making content discovery faster, more intuitive, and tailored to individual preferences and viewing habits.
| Model Number | QA85QN80HAWXXY |
|---|---|
| Weight (kg) | 32.1 kg |
| Depth (mm) | 52.5 mm |
| Height (mm) | 1083.2 mm |
| Width (mm) | 1888.8 mm |
| Accessories included | Remote Control, User Manual |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Voice control available through Bixby or Alexa |
| Finish Colour Description | Titan Black |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Year | 2026 |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 370 |
|---|---|
| TV Energy Star Rating | 4.5 |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| Composite In | |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports (IN) | 4 |
| Component In | |
| RF Connection In | |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI-eARC | |
| HDMI-ARC |
| Screen Size | 85 in |
|---|---|
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Recommended Viewing Distance (cm) | 255 cm |
| 3D TV | |
| Local Dimming | Full Array |
| Lighting Technology | Mini LED Backlighting |
| HD Type | Ultra HD- 4K |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Curved | |
| Wide Colour Gamut | |
| ALLM | |
| VRR |
| Ethernet | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| WiFi | |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Digital Optical Audio Out | |
|---|---|
| Headphone Out |
| Motion Control | |
|---|---|
| FreeView+ Compatibility | |
| Voice Control | |
| Apps | |
| Streaming Services | |
| Netflix Compatibility | |
| Stan Compatibility | |
| Operating System | Tizen Smart TV |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Total Power | 30W |
|---|---|
| Speaker Channels | 2.0 |
| Airplay | |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | |
| Google Assistant | Compatible |
| Chromecast |
| Origin | VIETNAM |
|---|
| Dolby Vision | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | |
| USB File Playback | |
| Upscaling | |
| HDR10+ |
| contain_battery |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | TVs |
|---|---|
| Installation Screen Size | 66 and over |
| EAN | 8806097936800 |