Samsung 55 Inch DU7700 Crystal UHD 4K Smart TV [2024] UA55DU7700WXXY
4.7(184) from 184 reviews
New Condition
Model
UA55DU7700WXXY
Condition Description
Ex display.
Missing parts
Remote control. User manual.
Brand
Standard Warranty
1 Year
Sydney NSW 2000
Model Number
UA55DU7700WXXY
Weight (kg)
11.2 kg
Depth (mm)
60.3 mm
Height (mm)
710.8 mm
Width (mm)
1234.1 mm
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
Year
2024
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
291
TV Energy Star Rating
5.5
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
1
HDMI Ports (IN)
3
Component In
RF Connection In
HDMI Version
2.0
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
55 in
Refresh Rate
50 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
165 cm
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
LED
Wide Colour Gamut
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Bluetooth Version
5.2
Outputs
Digital Optical Audio Out
Audio
Total Power
20
Speaker Channels
2
Smart Home Compatibility
Airplay
AirPlay2
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
SmartThings
Smart Features
Apps
Display Mirroring
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Tizen Smart TV
Processor
Crystal Processor 4K
Country of Origin
Origin
Indonesia
Playback
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
Product Details
Condition
New Condition
Description
Ex display.
Missing Parts
Remote control. User manual.
Price
570
Other
Installation Screen Size
55 and under
EAN
184 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 184 reviews
Hole in the wall2026-01-23
Good and Bad
Had my 75 inch Tv delivered on time. The delivery guys were friendly and efficient. Set up the TV and took all the rubbish away in the box. very happy at that point. After they departed I noticed a hole in my plaster on the stairs. They had broken the wall by 6-8 inches and either didn't realise or kept quiet. Love Appliances on line. Not happy with my hole in the wall.