









| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WD90HG6U94BE |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 71 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Additional filter |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 2.5 |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C47918 |
| Noise Level Spinning | 60 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 54 dB |
| Number of Programs | 25 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Reload |
|---|
| WiFi |
|---|
| Length of cord | 1.6 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 8806097972136 |