








| Model Number | WD90T554DBW |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 68 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Digital Inverter Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 2.5 |
| Features | - Steam wash cycle - 15 mins Quick Wash cycle - Built-in Dryer - BubbleWash™ and BubbleSoak™ - AddWash™ - Personalised AI Settings |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02128 |
| Number of Programs | 20 Programs |
|---|---|
| Heavy Wash |
| Origin | China |
|---|
| AddWash | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has large dents and scratches.
The control panel has scratches.
The right side panel has a scratch.
The left side panel, the top panel and the back panel have scratches. |
| Missing Parts | 5 x Transit bolts.
5 x Hole caps.
1 x Tee cap.
Detergent measure guide.
Hose guide.
Spanner.
User manual. |
| Price | 620 |
| Water consumption | 77 L |
|---|---|
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806094197624 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark