









| Model Number | WW12TP54DSH |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Hose, 1 x Cold Water Hose, 1 x Drain Hose |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Hot and Cold Water Inlet Connection ** Water connection must be within 120cm of the rear of the washing machine. ** |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Dark front Door with Silver Control Panel |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 11 Year Warranty on Digital Converter Compressor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 262 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2 m |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 21 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Silent Wash | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Hygiene Wash | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin | |
| Sports | |
| Outdoor Care |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| AddWash |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 123 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01989 |
| Origin | Vietnam |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4 |
|---|---|
| Energy consumption | 262 Kwh |
| Number of Cycles | 21 |
| Water consumption | 123 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806092070349 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |