

| Model Number | EHFA250T48 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Tank Capacity | 250 L |
| Depth (mm) | 674 mm |
| Height (mm) | 1476 mm |
| Width (mm) | 605 mm |
| Finish Colour | Beige / Tan |
| Notes | The depth given is including the rear valve. The depth without the valve is 605mm. |
| Finish Colour Description | Dune |
| Hot Water Selection | Storage Tank |
|---|---|
| Features |
|
| Temperature Range - Maximum | 70 °C |
| Hot Water Type | Storage |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.8 kW |
| Condition | Brand New |
|---|
| Hot Water System Categories | Electric |
|---|---|
| EAN | 9314109232547 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark