








| Model Number | ENV1L-SS |
|---|---|
| Weight (kg) | 64 kg |
| Depth (mm) | 575 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | 316 marine grade stainless steel |
| Heated Door |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LCD |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Number of shelves | 2 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Can be used in a commercial setting. |
| Total Volume | 148 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 148 L |
| Maximum number of beer bottles | 100 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Lockable Door |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has a dent at the top edge. |
| Price | 1948 |
| Primary Product Category | Fridge |
|---|---|
| Energy consumption | 438 Kwh |
| Outdoor Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9351886001324 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark