Rhino 129L Outdoor Beverage Centre GSP1HL-840-SS
50% Discount
DentScratch
4.3(8) from 8 reviews
Cosmetic Imperfection
Model
GSP1HL-840-SS
Condition Description
The right side panel has scratches. The back panel has a dent. The top panel has scratches.
Brand
Standard Warranty
2 Years
Brisbane QLD 4000
Model Number
GSP1HL-840-SS
Weight (kg)
49 kg
Depth (mm)
500 mm
Height (mm)
840 mm
Width (mm)
600 mm
Accessories included
2 x Flat Chromed Adjustable shelves.
Dispenser
No dispenser
Finish Colour
Stainless Steel
Notes
Air Space: 10mm Top & Sides, 50mm rear.
Plumbing required
No
Finish Colour Description
Stainless Steel Door/ Stainless Steel Cabinet.
Condensation Note
Heated Door
Other Features
Fridge Type
Outdoor Fridge
Features
  • ● 304 Stainless steel interior and body finish
  • ● Low power consumption
  • ● Auto defrost with self evaporating drip tray system
  • ● Double glazed tempered self closing lockable doors
UV Protection
Adjustable shelves
Display Panel
LED
Frost Free
Light type
LED
Outdoor
Temperature Control
Electronic
Temperature Range - Maximum
18 °C
Temperature Range - Minimum
0 °C
Number of shelves
2
Door open alarm
Adjustable feet
10mm
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Warranty Note
2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour.
Use
Not intended or designed for commercial use.
Volume
Total Volume
129 L
Fridge Volume
129 L
Maximum number of cans
140 Cans
Energy Efficiency
Energy Star Rating
10 Stars
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead