

















| Model Number | GSP1HL-840-SS |
|---|---|
| Weight (kg) | 49 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 2 x Flat Chromed Adjustable shelves. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Air Space: 10mm Top & Sides, 50mm rear. |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Door/ Stainless Steel Cabinet. |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Outdoor Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 0 °C |
| Number of shelves | 2 |
| Door open alarm | |
| Adjustable feet | 10mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 129 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 129 L |
| Maximum number of cans | 140 Cans |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Double glazed door |
| Noise when working | 46 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The right side panel has scratches.
The back panel has a dent.
The top panel has scratches. |
| Price | 867 |
| Fridge - Freezer Category | Beverage fridge |
|---|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 1.25 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Outdoor Fridge | |
| Integrated Fridge | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| EAN | 5060482000399 |
| Frost Control | Frost Free |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark