






| Model Number | DMR-BWT955GL |
|---|---|
| Weight (kg) | 3 kg |
| Depth (mm) | 199 mm |
| Height (mm) | 70 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Remote Control Included |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| RF Connection In |
| DLNA | |
|---|---|
| Ethernet | |
| NFC | |
| Bluetooth | |
| WiFi |
| Digital Optical Audio Out |
|---|
| HD Type | Ultra HD- 4K |
|---|
| Blu-Ray Region Code | B |
|---|---|
| DVD Region Code | 4 |
| 3D Blu-Ray | |
| USB File Playback | |
| Player Type | 3D Blu-ray Recorders |
| Upscaling | |
| DVD Disc Recording | |
| Blu-ray Disc Recording |
| MKV | |
|---|---|
| MOV | |
| MP3 | |
| WMA | |
| WAV |
| Streaming Services | |
|---|---|
| Netflix Compatibility |
| Condition | Brand New |
|---|
| EPG | |
|---|---|
| PVR | |
| Web Browser | |
| 2D to 3D Converter | Yes |
| CD Playback | |
| Multi Region | No |
| Primary Product Category | Blu-ray Player |
| Internal Storage Size | 2 TB |
| CD-RW Playback | |
| Triple Tuner DVB-T | |
| DVB-T | |
| 3D Movies | |
| Record Free to air TV | |
| Blu-ray BD-RE | |
| Blu-ray BD-ROM | |
| CD-R Playback | |
| DVD Playback | |
| DVD+R Playback | |
| DVD+RW Playback | |
| Games | |
| Miracast | |
| EAN | 8887549581281 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark