








| Model Number | 26001000 |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 900 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 2130 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Light Grey |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 3 years warranty on foam. 5 years warranty on frame |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Sofa Type | Three Seater Sofa |
|---|---|
| Seating Capacity | 3 Person |
| Seat Suspension | Webbing and Springs |
| Frame Material | Plywood (Eucalyptus) |
| Leg Material | Rubberwood |
| Recliner | |
| Back Padding | Fiber |
| Material Type | 100% polyester |
| Furniture Type | Sofa |
| Care Instructions | Spot clean with upholstery shampoo, foam from a mild detergent, or mild dry cleaning solvent. Do not saturate with liquid. Pile fabrics may require brushing to restore appearance. Cushion covers should not be removed and dry cleaned. |
| Seat Padding | High density foam |
| Origin | China |
|---|
| Assembly Notes | This product is partially assembled and will require assembly of some parts |
|---|---|
| Required Assembly | This product is partially assembled and will require assembly of some parts eg: feet or handles. |
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 3614091014685 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark