


| Model Number | OAGCH25NGW |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Heating Capacity | 6.1 kW |
| Depth (mm) | 210 mm |
| Height (mm) | 485 mm |
| Width (mm) | 610 mm |
| Accessories included | 1 x 3000mm Natural Gas Inlet Hose Attached. |
| Castors | No |
| Finish Colour | White |
| Notes | Venting: Unflued |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish with Dark Accents. |
| Heater Type | Gas Heater |
|---|---|
| Features |
|
| Remote Control Included | |
| Plug location | Rear |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 25MJ |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 30 °C |
| Temperature Range - Minimum | 16 °C |
| Timer | |
| Wheels | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Eco Mode |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 3 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Flame failure protection |
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Heat Settings | 3 |
| Heating | Yes |
| EAN | 9312646031340 |
| Kmart Item |