






| Model Number | OALAFLPBM |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 285 mm |
| Height (mm) | 568 mm |
| Width (mm) | 604 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Gas Inlet Hose attached |
| Castors | Optional |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Venting: Unflued |
| Finish Colour Description | Black Marble |
| Heater Type | Radiant Heater |
|---|---|
| Features | ● Radiant / Convection Heating - The radiant panel heats the room and the convection fan blows warm air to every corner. ● Powerful Heating - With 15MJ of power the Brigadier can heat up to 53m2, suitable for medium living areas. ● Safety Tip Over Switch - The heater will automatically shut off if it tips over for any reason, giving you peace of mind. ● Oxygen Depletion Sensor - The heater monitors the level of oxygen in the room and if the level becomes low, the heater will automatically shut off so the oxygen level can restore itself. ● Flame Failure Shut Off - Automatically switches off the gas supply if the flame extinguishes. ● Gas Input Low: 7.5MJ/h ● Gas Input High: 15MJ/h ● kW Output: 4 ● Venting: Unflued ● Igntion: Electric ● Heat Settings: Low or High radiant heat - 2 Speed convection fan ● Control Panel: Push button controls ● Max Room Size: 53m2 ● Gas Hose: 1.5 metres |
| Remote Control Included | |
| Heat Output | 4 |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Heater has been opened but never used. |
| Missing Parts | Original packaging
User manual
Warranty card |
| Price | 513 |
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| EAN | 9312646030572 |