





| Model Number | VT0426B-ST-BL |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.5 kg |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 203 mm |
| Finish Colour | Granite Black |
| Notes | Vilo taps are made in Italy to ensure premium quality and reliability. This tap comes with a pull out spray handle for added functionality. |
| Maximum Pressure | 600 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Features | Italian made; 15 year warranty; premium black granite look finish; swivel spout; pull out spray functionality; WELS 4 Star, 6.5L per min |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T20421 (V) |
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974009526 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark