








Oliveri uses an environmentally friendly process to layer its 1.2mm stainless steel sinks with a coloured coating. These metallic finishes will add a touch of contemporary flair to your kitchen.

The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

With the wastes located towards the rear of the sink, you can maximise your storage space beneath the sink. The wastes are the same colour as the bowl material, for a seamless aesthetic flow.
| Model Number | SB35AU |
|---|---|
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 2 x Coloured Designer Basket Wastes Included. |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Topmount clips supplied only |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Features | Construction: Fabricated with 5mm radius corners, Softtone® and soundproofing. Material: 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) Installation: Topmount, Undermount or Flushmount. Min Cabinet Size: 900 mm Accessories Included: |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sinks |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| EAN | 9324974022297 |