







Crafted from premium stainless steel for lasting strength, excellent corrosion resistance, and reliable performance in the kitchen.

Features two embossed drainers on either side of the sink, offering ample space for drying dishes and rinsing produce without cluttering your benchtop.

The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

The accessories of a chopping board and D-shaped colander can be positioned inside your sink. This not only increases your prep efficiency; it helps you save benchtop space that could better be used for large plates and serving trays.
| Model Number | SB63AU |
|---|---|
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 445 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Length (mm) | 790 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 2 x Coloured Designer Basket Wastes Included. |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | Topmount clips supplied only |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Features | Construction: Fabricated with 5mm radius corners, Softtone® and soundproofing. Material: 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) Installation: Topmount, Undermount or Flushmount. Min Cabinet Size: 900 mm Accessories Included:
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Dishwashers, Sinks & Taps |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974022303 |