


| Model Number | ST-BL1591OF |
|---|---|
| Weight (kg) | 17 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 217 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Accessories included | 1 x Oliveri AC28 Covered Basket Waste |
| Bowl Size | Mega Bowl 690mm x 400mm x 205mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Black Finish with 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
| Number of tapholes | 1 |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Top Mount Sinks |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974027254 |