



Designed and manufactured in Italy, this mixer reflects premium quality and refined detailing. Its durable construction ensures reliable long-term performance while delivering a sophisticated aesthetic suited to modern and classic kitchens.

The nanoparticles in Santorini sinks perform a triple action. Because the surface is not porous, you don’t have to worry about pollutant substances seeping into your workspace. Antibacterial properties will help keep bad smells out of your kitchen, and an active agent prevents limescale as a self-cleaning measure.

When it’s peak hour in your kitchen and multiple people are moving around, performing different tasks, you’re liable to a few knocks and bumps along the way. Thankfully, this sink is built to withstand the everyday wear and tear associated with preparing meals in a busy kitchen.

If you’re soaking dishes in this sink, the surface will maintain hotter water temperatures for longer. The sink is also made to absorb noise, so you can do your washing up without disturbing your home’s peaceful domesticity.
| Model Number | ST-WH1561-OF |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Basket Waste with Rectangular Overflow (AC10) |
| Bowl Size | W 530mm x H 200mm x D 405mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974027339 |