| Model Number | PR1163U |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 835 mm |
| Length (mm) | 835 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Sink clips, Drainer basket |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Included accessories: |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Second Bowl Size | 380mm L x 455mm W x 225mm D |
| EAN | 9324974007072 |