



The accessories of a chopping board and D-shaped colander can be positioned inside your sink. This not only increases your prep efficiency; it helps you save benchtop space that could better be used for large plates and serving trays.

Oliveri’s sinks and taps are designed with your family’s health in mind, crafted from lead-free materials to ensure purity and safety in your kitchen. Free from harmful contaminants, these products offer a healthier, eco-conscious choice, allowing you to enjoy peace of mind while adding style and functionality to your space.

With the wastes located towards the rear of the sink, you can maximise your storage space beneath the sink. The wastes are the same colour as the bowl material, for a seamless aesthetic flow.

Made from genuine 304-grade, 18/10 polished stainless steel at 0.9mm thickness, each Flinders sink offers lasting durability and hygienic performance. Beautiful to the eye and resilient by nature, this material is made to withstand a lifetime of use — with grace.
| Model Number | PE301NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 980 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 0 |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 290 mm |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 290 (D) x 130 (H) |
| EAN | 9324974000868 |