





| Model Number | AP1491 |
|---|---|
| Material | Brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Length (mm) | 800 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 740 (W) x 405 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer’s warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974009311 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark