Nobo 2400W Panel Heater with Thermostat and Castors NTL4S24-FS40
Made In Europe
DentScratch
4.6(91) from 91 reviews
Cosmetic Imperfection
Choose your model
This product only available for customers in  ACT, NSW.
Model
NTL4S24-FS40
Condition Description
The back panel has dents and a scratch.
Brand
Standard Warranty
Limited Lifetime
Brisbane QLD 4000
That went fast!
This Nobo 2400W Panel Heater is designed with simplicity in mind for an elegant and functional addition to your home.
2.4kW heating capacity
This panel heater has a heating capacity of 2.4kW so it can comfortably heat a room size of 24m2, such as a master bedroom, a dining area, or a media room. It is designed to warm up the room while operating quietly so it does not disturb the household when in use.
Versatile installation options
Portable design
Minimalist design
This heater is equipped with concealed air vents to minimise visual clutter. With 55mm thickness, the slim design allows the unit to blend seamlessly into any room. The minimalist design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
NTL4S24-FS40
Fuel Type
Electric
Weight (kg)
8 kg
Depth (mm)
55 mm
Height (mm)
400 mm
Width (mm)
1425 mm
Power (W)
2400 W
Accessories included
Castors, Wall Mount Kit.
Castors
Yes
Finish Colour
White
Finish Colour Description
White
Other Features
Heater Type
Electric
Features
● Recommended for large sized bedrooms, bathrooms & lounges of approx. 24 m2
● Concealed air vents to remove visual clutter
● Only 5.5cm thick so it does not protrude unnecessarily
● Ultra Accurate Thermostat (fluctuating only 0.1°C)
● Completely Silent Performance
● Child Friendly safety features; such as lower surface temperatures
● The fan free technology stops dust and allergens - improving the air quality
● IP24 Rated, suitable for Bathrooms
● Wall Mountable or Portable install● Packaged Weight: 9.2kg
Remote Control Included
Adjustable Temperature
Heat Output
2.4
Outdoor
Portable
Temperature Range - Maximum
30 °C
Temperature Range - Minimum
5 °C
Timer
Wheels
Warranty
Manufacturer Warranty
Limited Lifetime
Warranty Note
Use
Not intended or designed for commercial use.
Functions
Plugin convenience
Eco Mode
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead
Connected load
2.4 kW
Length of cord
1.9 m
Display
Display
Country of Origin
Origin
Ireland
Safety Features
Thermal overload protection
Product Details
Condition
Cosmetic Imperfection
Description
Price
537
Other
Primary Product Category
Heater
Connection
10 A