








| Model Number | AF160 |
|---|---|
| Weight (kg) | 5.2 kg |
| Depth (mm) | 335 mm |
| Height (mm) | 375 mm |
| Width (mm) | 275 mm |
| Power (W) | 1750 W |
| Accessories included | 1 x 5.2L Ceramic-Coated Crisper Basket, 1 x Ceramic-Coated Crisper Plate, and 1 x Chef-Created Recipe Guide. |
| Finish Colour | Grey |
| Volume | 5.2L |
| Finish Colour Description | Granite Grey |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 5.2 L |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Wattage | 1750 W |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Power Source | Power Cord |
| Number of Functions | 6 |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 0.9 m |
| Condition | Brand New |
|---|
| Air Fryer | |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| EAN | 0622356233880 |