








| Model Number | B5AVM7AG7A |
|---|---|
| Weight (kg) | 40.4 kg |
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 3600 W |
| Accessories included | 1 x Combination Grid |
| Finish Colour | Graphite |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Grey Finish. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Safety switch off |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Conventional plus steam | |
|---|---|
| Number of Functions | 11 |
| Bread baking | |
| Circo-roasting | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Light | |
| Reheat | |
| CircoTherm | |
| Pizza | |
| Hot Air Gentle | |
| Convection plus steam | |
| Soft roasting with steam |
| Features | Unique Slide&Hide door offers unobstructed access to the oven interior. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | Cut Out as per the Diagrams Attached Online. |
|---|
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel has dents and scratches.
The back panel has dents.
Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | Installation screws.
Meat probe. |
| Price | 1623 |
| Primary Product Category | Built-in Ovens
|
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 71 |
| Multi Function | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242004281351 |
| Combination Steam Ovens |