







| Model Number | B54CR71G0B |
|---|---|
| Weight (kg) | 40 kg |
| Depth (mm) | 569 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3600 W |
| Accessories included | 2x combination grid |
| Finish Colour | Graphite |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Grey Finish |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Residual heat indicator | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Build Type: Built-in your Kitchen Cupboard, wall or Under benchtop. Controls: 3,7" Full Touch TFT Display, Intuitive navigation for easy use and complete control. Slide & Hide: An easy-to-handle door that disappears under the oven for unrestricted access. Circo Therm: the a smart hot-air solution that lets you bake on up to three levels at once. Air Frying Function: Crunchy on the outside, tender on the inside, healthy all around! With the Air Fry Function. Soft Closing Oven Door: Yes, Soft Closing Door Hinges in Open & Close mode. Neff Home Connect: Yes, Connect via WiFi to Android & iOS. Pyrolytic Cleaning: Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean - the best duo for optimal cleaning. Oven Functions: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | TFT Touchscreen |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 40 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | Please Refer to the Neff Specifications Sheet. |
|---|
| Number of Functions | 14 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bread baking | |
| Bottom heating | |
| Pizza | |
| Half grill | |
| Hot Air Gentle | |
| Fan grill | |
| Large grill | |
| Preheat ovenware | |
| Convection |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | 2 x Installation screws. |
| Price | 2128 |
| Primary Product Category | Pyrolytic Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 71 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242004265924 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |