






| Model Number | LEX485RSBIPK |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 1250 mm |
| Width (mm) | 1570 mm |
| Hood height (open) | 1510 |
| Accessories included | Integrated ice / marinade bucket, Cutting board, Removeable drip pan, Warming rack |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black |
| BBQ Type | Freestanding BBQ |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | President's Limited Lifetime Warranty : Covers Firebox and Hood only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| BTU | 71086 |
|---|---|
| Burner Material | Stainless Steel |
| Ignition | Push Button |
| Burners | 5 Burners |
| Teppanyaki Plate | |
| Side burner |
| Features | Ceramic Infrared Rear Burner: 13269 BTU's |
|---|---|
| Removable drip tray | |
| Removable ashtray | |
| Portable | |
| Roasting Hood | |
| Thermometer | |
| Trolley | |
| Wheels | |
| Easy clean cooking surface | |
| Warming rack |
| Assembly required |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | BBQ |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 629162131102 |