







| Model Number | MFLW800W |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 60 kg |
| Depth (mm) | 535 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose
1 x Drain Hose |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electro-mechanical |
| LED Display | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 244 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.95 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 8.2 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46332 |
| Noise Level Spinning | 76 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 59 dB |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Programs | 15 WASH PROGRAMS: |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Side panels have dents and scratches. |
| Missing Parts | 4 x Travel bolts. |
| Price | 315 |
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 68 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9349260094048 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark