






| Model Number | MUF172W |
|---|---|
| Weight (kg) | 40 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1420 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Accessories included | 3 Ă— Transparent Drawers |
| Finish Colour | White |
| Notes | CLEANING: Durable Exterior Finish–Manual Defrost. |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish. |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 54 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 150 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 200 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 200 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 162 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 162 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 208 |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Manual |
| Temperature Range - Maximum | -12 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Door open alarm | |
| Freezer Type | Upright freezers |
| Adjustable feet | 2 x Front Adjustable Levelling Feet. |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.65 m |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door left side edge has a scratch.
The left side panel has scratches.
The right side panel has a dent and a scratch. |
| Missing Parts | User manual. |
| Price | 371 |
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Primary Product Category | Upright Freezers |
| Designed to Match | MUL237W |
| Energy consumption | 208 Kwh |
| Pigeon Pair Type | Upright Freezers |
| EAN | 9349260093591 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark