



| Model Number | F232070 |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Weight (kg) | 3.6 kg |
| Depth (mm) | 343 mm |
| Height (mm) | 381 mm |
| Width (mm) | 204 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Heats up to 20 square meters |
| Heater Type | Gas Heater |
|---|---|
| Features | ● 4000 – 9000 BTU/hr ● Runtime up to 3 hrs on high, 6 hrs on low ● Low oxygen shutoff system ● Tip-over safety shut-off ● Push button ignition ● Fold down handle ● Operates from 450gm disposable Propane cylinder ● Outdoor use only |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Wheels |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Camping Heater |
|---|---|
| EAN | 089301320703 |