


























| Model Number | WVC9-1412W |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 4 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Download Cycle | |
|---|---|
| Number of Programs | 11 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Wash and Dry |
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02207 |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has scratches.
Both side panels have scratches.
The top panel has scratches on the side edges. |
| Missing Parts | Spanner.
Plastic caps. |
| Price | 1396 |
| Energy consumption | 390 Kwh |
|---|---|
| Water consumption | 103 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| EAN | 8806098523818 |