























| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | WTL5-10W |
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 800 rpm |
| Weight (kg) | 45.5 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 1040 mm |
| Width (mm) | 632 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1355 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Inverter Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 315 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Download Cycle | |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Steam program | |
| E-Cotton | |
| Quilts |
| Litres Used Per Wash | 102 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02248 |
| Origin | Thailand |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has dents.
The left side panel has a scratch.
The right side panel has dents.
The back panel has dents. |
| Missing Parts | 4 x Anti slip pads.
Plastic back panel hose clip. |
| Price | 575 |
| Energy consumption | 315 Kwh |
|---|---|
| Water consumption | 102 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| EAN | 8806098760756 |