LG 86 Inch QNED99 8K Mini LED Smart TV 86QNED99TPB
Brand New
This product only available for customers in  VIC.
Model
86QNED99TPB
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Brisbane QLD 4000
That went fast!
Quantum Dot + NanoCell + Mini LED = The Ultimate LG LED/LCD TV
α9 Gen4 AI Processor 8K
LG AI ThinQ
Darkness brings out the detail
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
86QNED99TPB
Weight (kg)
55.3 kg
Depth (mm)
46 mm
Height (mm)
1105 mm
Width (mm)
1925 mm
Accessories included
Magic Remote Control
Finish Colour
Silver
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
  • - Real 8K: Quantum Dot + NanoCell + MiniLED: for high contrast and deep blacks.
  • - Alpha 9 Gen4 AI Processor 8K: AI Picture/Sound PRO, HDMI 2.1 features (HFR, eARC).
  • - Home Cinema: Dolby Vision IQ™, Dolby Atmos®, FILMMAKER MODE™.
  • - ThinQ AI: Hey Google, Amazon Alexa, Apple Airplay 2 & HomeKit, Magic Remote.
Year
2021
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
1280
TV Energy Star Rating
2.5
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
3
HDMI Ports (IN)
4
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
USB Type
2.0
HDCP Version
2.3
Display
Screen Size
86 in