LG 50 Inch NANO80A 4K UHD Smart LED TV [2025] 50NANO80ASA
4.5(28) from 28 reviews
Brand New
This product only available for customers in  SA.
Model
50NANO80ASA
Brand
Standard Warranty
1 Year
Perth WA 6000
Model Number
50NANO80ASA
Weight (kg)
11.7 kg
Depth (mm)
57 mm
Height (mm)
651 mm
Width (mm)
1121 mm
Accessories included
TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
  • 120Hz Native Refresh Rate: Reduces motion blur, ensuring smoother visuals for action scenes, sports, and gaming.
  • Game Optimiser & ALLM: Reduces lag and enhances responsiveness for a smooth gaming experience.
  • Sleek, Modern Design: Features a slim, stylish build that blends seamlessly into any space.
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
305
TV Energy Star Rating
4.5
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
3
RF Connection In
HDMI Version
2.0
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
50 in
Refresh Rate
60 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
150 cm
3D TV
Lighting Technology
Back Lit
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
LED
Response Rate
< 12ms
ALLM
VRR
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Outputs
Digital Optical Audio Out
Smart Features
FreeView+ Compatibility
Voice Control
Apps
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
WEBOS 25
Processor
a7 AI Processor 4K Gen8
Audio
Total Power
20W
Smart Home Compatibility
Airplay
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
Chromecast
Playback
Dolby Vision
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
(null)
contain_battery
Product Details
Condition
Brand New
Other
Installation Screen Size
55 and under
EAN
28 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 28 reviews
Phil2026-04-05
Not happy with the accessability of m56inch nan080