








| Model Number | WV6-1409W |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 70 kg |
| Depth (mm) | 620 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White with Chrome Accents and Black Door. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Control type | Electronic Press Button |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 284 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01744 |
| Number of Programs | 10 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Bedding | |
| Sports |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Minor scratches R/H side panel & edge . |
| Missing Parts | Spanner. |
| Price | 797 |
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Number of Cycles | 10 |
| Water consumption | 77 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806091593573 |
| Eco Program |