




















The dryer’s Allergy Care cycle helps to alleviate the symptoms associated with asthma and skin sensitivities by reducing dust mites during the drying cycle.

AI Dry uses multiple sensors to monitor humidity, temperature, and heat exchange levels. It automatically adjusts drying conditions to deliver precise, even results while preventing overdrying and protecting fabrics.

The condenser automatically cleans itself, reducing maintenance and saving time. This ensures consistent drying performance while allowing users to focus on other tasks without the need for frequent manual cleaning.

Connect via your compatible smart device with the ThinQ app to start and monitor your washing remotely. You can even track cycle history and diagnose or troubleshoot issues.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DXH3-08W |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | Rack Assembly & Drain Hose Kit |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Essence White |
| Drain hose included | 1 |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Charge | 145 g |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years parts and labour warranty and an additional 8 years parts warranty on Inverter DirectDrive Motors. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 135 |
| Features |
|
|---|---|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Programs | Cotton, AI Dry, Mixed Fabric, Easy Care, Allergy Care, Wool, Activewear,Towels, Downloadable Cycles |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Dryers |
|---|---|
| Capacity | 8kg |
| EAN | 8806096785577 |